Boys Middle School Cross Country, Boys Varsity Cross Country · West Noble Boys Cross Country Team Wins Marion Invite Purple Division


The West Noble boys cross country team won the Marion Invitational Big (Purple) School Division by scoring only 40 points.  The Chargers were led by overall champion Dakota Thompson’s 1st place finish with a time of 16:16.  Teammates Jordan Shoemaker and Abraham Longoria were not far behind as they placed 4th and 7th for WN.  To round out the scoring for the Chargers were Michael Weaver and Isaac Flora finishing 12th and 15th respectively.  Allen Abad and Nathan Mast also ran well for the Chargers finishing 23rd and 29th.  Great job boys!

Boys HS Purple Race10:30 AM Team Scores

Rank Team name Total Time Avg. Time Score 1 2 3 4 5 6 7
1 1:23:58 16:47 40 1 5 7 12 15 18 23
2 1:26:02 17:12 81 4 11 16 17 33 38 42
3 1:26:32 17:18 97 8 19 21 24 25 26 29
4 1:29:16 17:51 164 14 20 37 46 47 57 67
5 1:30:11 18:02 186 2 9 43 54 78 83 98
6 1:30:32 18:06 192 3 22 41 58 68 106
7 1:31:47 18:21 222 10 34 44 59 75 76 94
8 1:31:49 18:21 223 27 31 35 50 80 88 96
9 1:32:56 18:35 244 6 13 52 82 91 95 97
10 1:33:58 18:47 276 36 51 56 64 69 102
11 1:34:10 18:50 282 40 53 61 63 65 70 73
12 1:34:30 18:54 284 32 39 55 74 84 93 103
13 1:35:36 19:07 307 28 62 66 72 79 90 92
14 1:36:02 19:12 317 30 45 71 85 86 104 110
15 1:37:20 19:28 353 48 60 77 81 87 107 108
16 1:41:34 20:18 438 49 89 99 100 101 105 109

Boys HS Purple Race10:30 AM Individual Results

Place Name Year Team Avg. Mile Time Score 1 Mile 2 Mile Almost Ther Finish
1 Thompson, Dakota JR West Noble 5:14.3 16:16.7 1
2 Wakeman, Landon SO Columbia City 5:20.0 16:34.2 2
3 Springer, Jalen SR Marion 5:20.0 16:34.2 3
4 Harrison, Kyler JR New Palestine 5:21.2 16:38.0 4
5 Shoemaker, Jordan JR West Noble 5:21.5 16:38.9 5
6 Busch, Stephen JR Ft. Wayne Bishop Luers 5:22.3 16:41.4 6
7 Longoria, Abraham SO West Noble 5:23.7 16:45.8 7
8 Delaney, Emmett JR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:24.8 16:49.2 8
9 Mills, Nathan SO Columbia City 5:25.2 16:50.3 9
10 Orchard, Cade SR Delta 5:27.0 16:56.1 10
11 Austin, Drew JR New Palestine 5:28.8 17:01.5 11
12 Weaver, Michael SO West Noble 5:29.3 17:03.2 12
13 Derloshon, Simon JR Ft. Wayne Bishop Luers 5:31.6 17:10.2 13
14 Byrd, Kavan JR Muncie Central 5:32.5 17:13.2 14
15 Flora, Isaac FR West Noble 5:32.8 17:14.1 15
16 Whitaker, Devin SO New Palestine 5:32.9 17:14.3 16
17 Collins, Josh JR New Palestine 5:33.1 17:15.0 17
18 Burke, Aden SR West Noble 5:33.4 17:15.8 18
19 Pocock, Carson SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:34.1 17:18.0 19
20 Stovall, Braedyn SR Muncie Central 5:36.0 17:24.2 20
21 Wiseman, Isaiah JR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:36.2 17:24.5 21
22 Barnes, Joel SO Marion 5:36.4 17:25.2 22
23 Abad, Allen SO West Noble 5:37.0 17:27.0 23
24 Myers, Andy JR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:37.1 17:27.6 24
25 Cahill, Collin SR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:39.1 17:33.7 25
26 Koehl, Thomas JR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:39.3 17:34.4 26
27 Dea, Corey SR Kokomo 5:41.8 17:41.9 27
28 Bonsack, Caleb JR Yorktown 5:42.2 17:43.2 28
29 Mast, Nathan SO West Noble 5:42.3 17:43.7
30 Simcox, Max SO Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:42.8 17:45.2 29
31 Raines, Chris JR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:43.6 17:47.7
32 Granfield, Andrew SR Western 5:43.8 17:48.3 30
33 Pena, Cosme SO West Noble 5:43.8 17:48.4
34 Taflinger, Justin SR Kokomo 5:44.1 17:49.1 31
35 Zeddis, Luke SR Norwell 5:44.7 17:51.1 32
36 Dobbins, Quinn SO New Palestine 5:45.5 17:53.7 33
37 Wills, Kyle SR Delta 5:45.7 17:54.2 34
38 Wiseman, Atticus FR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:46.1 17:55.5
39 Ward, Alex SR Kokomo 5:46.6 17:56.8 35
40 McPherson, Robert JR Ft. Wayne Wayne 5:47.3 17:59.1 36
41 Bennett, Isaiah SO Muncie Central 5:47.3 17:59.3 37
42 Mohr, Alex SR New Palestine 5:47.9 18:01.1 38
43 McCune, Cody SO Norwell 5:48.4 18:02.6 39
44 Winegardner, Caleb SO Maconaquah 5:49.6 18:06.4 40
45 Morgan, Tyler JR Marion 5:50.9 18:10.2 41
46 Reiling, Drew JR Ft. Wayne Bishop Dwenger 5:51.0 18:10.7
47 Westrate, Ethan SR New Palestine 5:51.3 18:11.5 42
48 Mills, Nick SO Columbia City 5:51.5 18:12.2 43
49 Fox, Ryan SR Delta 5:51.7 18:12.8 44
50 Curnutt, Brayden FR Western 5:52.4 18:14.9 45
51 Thomma, Robert SO Muncie Central 5:53.9 18:19.8 46
52 Martinez, A.J. SO Muncie Central 5:54.1 18:20.2 47
53 Ehmer, Jacob JR Mississinewa 5:54.5 18:21.7 48
54 Reeves, Julian SR Richmond 5:55.2 18:23.7 49
55 Wallace, Julian JR Kokomo 5:56.3 18:27.1 50
56 Santos, Kevin SO Ft. Wayne Wayne 5:58.4 18:33.7 51
57 Dinius, Gavin FR Ft. Wayne Bishop Luers 6:00.2 18:39.4 52
58 Williams, Fletcher SR Maconaquah 6:00.8 18:41.2 53
59 Planchon, Dominic JR Columbia City 6:01.3 18:42.5 54
60 Slater, Kaiden SO Norwell 6:01.5 18:43.4 55
61 Crisp, Austin JR Ft. Wayne Wayne 6:02.5 18:46.3 56
62 Childers, Jaren SO Muncie Central 6:04.3 18:51.8 57
63 McBee, Noah SR Marion 6:06.0 18:57.2 58
64 Fox, Lucas FR Delta 6:06.4 18:58.4 59
65 Tucker, Johnathan JR Mississinewa 6:06.6 18:59.0 60
66 Bourne, Sam SO Maconaquah 6:07.6 19:02.2 61
67 Ackerman, Josh SO New Palestine 6:07.8 19:02.9
68 Mlungwana, Athi SR Yorktown 6:08.8 19:05.8 62
69 Baldwin, Evan SO Maconaquah 6:08.8 19:06.1 63
70 Bennett, Solomon JR Ft. Wayne Wayne 6:10.1 19:09.9 64
71 Edgington, Jordan SR Maconaquah 6:11.6 19:14.6 65
72 Hamilton, Wyatt SR New Palestine 6:12.0 19:15.8
73 Weiss, Sean JR Yorktown 6:13.0 19:19.0 66
74 Wright, Brock SR New Palestine 6:13.1 19:19.3
75 Prybylla, Steven SR Muncie Central 6:14.1 19:22.5 67
76 Warpool, Austin SO Marion 6:15.4 19:26.4 68
77 Childers, Carson FR Ft. Wayne Wayne 6:16.5 19:29.8 69
78 Miles, Billy SO Maconaquah 6:16.7 19:30.4 70
79 Thomma, Matthew SR Muncie Central 6:17.7 19:33.8
80 Ciscell, Chandler SO Western 6:18.2 19:35.1 71
81 Wilhoite, Thomas SO Yorktown 6:18.5 19:36.1 72
82 Edwards, Jacob JR Maconaquah 6:19.2 19:38.4 73
83 Dirig, Levi JR Norwell 6:20.9 19:43.7 74
84 Haggard, Jarren FR Delta 6:21.8 19:46.4 75
85 Brelage, Cody JR Delta 6:23.0 19:50.2 76
86 Parish, Tony FR Mississinewa 6:23.0 19:50.2 77
87 Story, Wes SO Columbia City 6:23.7 19:52.2 78
88 Perry, John SR Yorktown 6:23.8 19:52.4 79
89 Lopez, Rafael SR Kokomo 6:24.4 19:54.3 80
90 Huffman, Zak SO Mississinewa 6:24.7 19:55.4 81
91 Scott, Cameron FR Ft. Wayne Bishop Luers 6:24.8 19:55.6 82
92 Iden, Colyn SO Columbia City 6:27.7 20:04.7 83
93 Edgington, Joshua SR Maconaquah 6:28.5 20:07.2
94 Zeddis, Nathan SO Norwell 6:29.5 20:10.2 84
95 Lutgen, Ethan JR Western 6:29.8 20:11.3 85
96 Shock, Trey SO Western 6:30.4 20:13.2 86
97 Alsup, Jon FR Mississinewa 6:30.7 20:14.0 87
98 Gallaher, Noah SR Kokomo 6:31.2 20:15.6 88
99 Miller, Timothy JR Richmond 6:33.6 20:23.1 89
100 Ulrich, John FR Yorktown 6:34.9 20:27.1 90
101 Kile, Feenix FR Maconaquah 6:35.6 20:29.4
102 Ealey, Gavin SO Ft. Wayne Bishop Luers 6:35.8 20:29.8 91
103 Alvarado, Zach JR Maconaquah 6:36.6 20:32.4
104 Whitaker, Cameron JR Yorktown 6:36.6 20:32.4 92
105 Mayer , Mitchel JR Norwell 6:37.8 20:36.1 93
106 Campbell, Sam SO Delta 6:38.4 20:37.9 94
107 Klinger, Joey JR Ft. Wayne Bishop Luers 6:39.1 20:40.1 95
108 Lloyd, Matt JR Muncie Central 6:39.9 20:42.5
109 Elkin, Nathanael SO Kokomo 6:40.2 20:43.6 96
110 Ealey, Clay SR Ft. Wayne Bishop Luers 6:40.4 20:44.2 97
111 Korus, Andrew FR Columbia City 6:40.7 20:45.1 98
112 Steigmeyer, Will FR Ft. Wayne Bishop Luers 6:41.5 20:47.6
113 Kier, Tristan SR Richmond 6:43.1 20:52.6 99
114 Jordan, Hunter FR Richmond 6:43.7 20:54.5 100
115 Brand, Riley FR Delta 6:44.2 20:56.0
116 Montero, Daylan SO Delta 6:44.7 20:57.4
117 Vivanco, Luis SR Richmond 6:45.7 21:00.5 101
118 Judge, Chaseton SO Ft. Wayne Wayne 6:47.7 21:06.9 102
119 Stutzman, Jeremiah JR Norwell 6:48.7 21:09.9 103
120 Perry, Nate SR Yorktown 6:48.7 21:10.1
121 Trimble, Zack SR Delta 6:49.4 21:12.2
122 Packard, Joseph FR Western 6:49.4 21:12.2 104
123 Holland, Stephen JR Richmond 6:49.8 21:13.5 105
124 Vice, Jackson FR Marion 6:51.0 21:17.0 106
125 Nash, Bryce SO Mississinewa 6:51.6 21:18.9 107
126 Kissinger, Jasper SR Norwell 6:52.7 21:22.3
127 Jagger, Cameron FR Columbia City 6:53.3 21:24.3
128 Coffey, Collin JR Mississinewa 7:01.7 21:50.2 108
129 Hoffer, Jakin SO Richmond 7:03.6 21:56.2 109
130 Cline, Zac FR Western 7:03.6 21:56.4 110
131 Dunnuck , Ethan FR Norwell 7:04.6 21:59.4
132 Hazen, Paul JR Yorktown 7:06.4 22:04.9
133 Hopkins, Colby SO Yorktown 7:07.9 22:09.6
134 Graham, Ben FR Richmond 7:09.5 22:14.5
135 Whited, Brenton JR Richmond 7:11.1 22:19.7
136 Truax, Nathan SR Muncie Central 7:13.6 22:27.3
137 Jones, Milo SO Western 7:24.9 23:02.3
138 Shock, Cade FR Western 7:34.7 23:32.8
139 Dickmayer, Jake SO Columbia City 7:38.8 23:45.8
140 Fouts, Noah FR Western 7:42.3 23:56.6
141 Bolden, Sam FR Mississinewa 7:46.0 24:07.9
142 Burden, Hunter SO Richmond 9:14.0 28:41.5